Aktualno

Galerijska dejavnost v letu 2007

Razstava Jaka Okorna iz ZDA

Rojaka, Jako Okorna smo 21. novembra 2007 povabili, da po dolgih letih bivanja v ZDA predstavi nekoliko samosvoja umetniška dela prvič v Sloveniji. Jaka Okorn se je rodil leta 1937 v Domžalah. Maja 1945 je družina bežala v Avstrijo, kjer so štiri leta živeli po različnih taboriščih, 1949 pa se je preselil v ZDA. Do leta 1971 je živel v New Yorku, kjer je imel svoj umetniški atelje in je razstavljal na samostojnih in skupinskih razstavah v New Yorku, Clevelandu, Chicagu in drugje. Izobraževal se je na Univerzi Fordham v New Yorku, v Brooklynskem muzeju umetnosti ter v Austin Pey State College v Nashvillu. Nato se je preselil v državo Oregon. Zaradi skrbi za preživetje družine pa se je žal moral ustvarjalnosti odpovedati.

Po upokojitvi se je zopet začel posvečati umetniškemu delu. Zanj so značilne slikarske podlage na stiroporju in lesenih veznih ploščah. Prevladujejo podobe krajin z veliko fantazijskimi elementi živih barv, ki jih umetnik na leseno podlago nanaša v debelih plasteh, slike na stiropor pa so bolj umirjene, svežih pastelnih barv, ki v nežni plasti prekrivajo značilno strukturo podlage. Razstavljena dela je ocenil prof. dr. Mirko Juteršek.

Slika izpod rok Jaka Okorna

Slovenci s Severa

Ob pripravah na razstavo ob 15. letnici osamosvojitve Slovenije smo zbrali veliko zanimivega gradiva. Razstavili smo ga lahko le del, zato smo se odločili, da celovito predstavimo življenje in delo naših rojakov s Švedske. Rojaki so pobudo lepo sprejeli in smo zatorej pripravili prireditev Slovenci s severa, ki je bila v četrtek, 13. septembra 2007, v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa. Predstavili smo tamkajšnja slovenska društva, njihov zgodovinski pregled, današnji utrip in vizijo delovanja v prihodnje, tudi na Švedskem uspešne Slovence.

Večer so popestrile sestre Budja z glasbenimi vložki, Zvone Podvinski z video predstavitvijo, Avguština Budja, Emil Milan Starc in Jože Drolc s pričevanji in strnjeno predstavitvijo razstavljenih del.

Program je namreč dopolnila pregledna razstava z dokumenti, fotografskim gradivom in izdanimi deli – od glasila, slovarjev, knjig, pesniških zbirk, priročnikov, monografij.

Omizje na tiskovni konferenci pred odprtjem razstave

Brezmejne poti Irene Hribar Schmidt

V okviru naše galerijske dejavnosti, smo v sredo, 6. junija 2007, v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa odprli razstavo slikarke Irene Hribar Schmidt iz Kanade, ki nosi naslov »Brezmejne poti«. O delih umetnice je spregovoril likovni kritik in zgodovinar prof. dr. Mirko Juteršek. Za glasbeno popestritev pa je poskrbel harmonikar Blaž Batagelj.

Irena Hribar Schmidt živi v Ottawi, kjer vodi tečaje slikanja na Algonquin College in St. Lawrence College, v Brockville, Ontario. Njeno največje zanimanje je posvečeno umetniškemu delu poučevanja slikanja na svilo, ki ga Irena obravnava kot medij z obširnimi možnostmi, saj z njim lahko doseže različno intenzivnost barv, dela spontano in doseže nepričakovane izraze, ki jih je mogoče doseči le s tekočimi tekstilnimi barvami. Svoja dela večkrat uporabi kot kolaž na platnu, saj se pojmuje predvsem kot slikarka, ki dela v mešani tehniki. Vsako leto obišče rodno Slovenijo. Na enem od teh obiskov se je leta 2006 udeležila likovne kolonije v Mostu na Soči. Letos svoja dela prvič razstavlja v domovini.

Irena Hribar Schmidt med snemanjem intervjuja

Umetniki kulturnega združenja AURA

V četrtek, 10. maja 2007, smo v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa odprli razstavo umetnikov Kulturnega združenja AURA. Razstavljali so: Claudio Mario Feruglio, Ivo Petkovšek, Claudia Raza, Diego Valentinuzzi in Adriano Velussi. O umetniških delih je spregovoril likovni kritik prof.dr. Mirko Juteršek, za glasbeno popestritev pa je poskrbela flavtistka Barbara Volčič.

AURA je umetniško kulturno združenje dežele Furlanije Julijske krajine, ki je bilo ustanovljeno v Vidmu leta 1997 in povezuje ustvarjalce vizualne umetnosti treh provinc: Trsta, Gorice in Vidma. Združenje deluje na državnem in mednarodnem področju in pospešuje kulturno izmenjavo številnih umetnikov iz različnih dežel. Člani združenja želijo ustanoviti tudi »skupno hišo evropske kulture«. Ta cilj uresničujejo z mednarodnimi razstavami sodobne sakralne umetnosti v Sesto al Reghena v Pordenonu, ter z razstavami v italijanskih inštitutih in kulturnih centrih na Dunaju, v Helsinkih, Krakovu, Sidneyu v Avstraliji in Baji v Braziliji, prav tako pa tudi z organiziranjem srečanj umetnikov iz različnih dežel, ki so se že predstavili na umetniških prireditvah v Padovi, Bariju in Istanbulu. Ob vseh teh razstavah je vedno izšel tudi lepo urejen katalog. Mnogi vidni člani združenja AURA so v Italiji živeči Slovenci, ki so tudi pobudniki tokratne razstave v Ljubljani.

Slika: Adriano Velussi

Združenje ženevskih Slovencev

V sredo, 4. aprila 2007, smo v dvorani Svetovnega slovenskega kongresa odprli razstavo umetniških del članov Združenja ženevskih Slovencev, na kateri so razstavili  svoja dela: Eva Dimčovski (slika na porcelan), Lučka Koščak (kiparka), Pavla Suermondt (slikarka), Metka Vergion in Li Weingerl (umetniška fotografa). Pred odprtjem razstave je potekala tiskovna konferenca s širšo predstavitvijo delovanja združenja in njegovih članov. Na njej so ob predsednici dr. Evi Dimčovski in umetnikov sodelovali še dr. Bogdan Zega, prvi predsednik združenja, Verena Zega, Irena Sterckx Militarev, urednica Ženevskih novic, in dr. Andreja Eržen.

Združenje ženevskih Slovencev je bilo ustanovljeno leta 1991. Povezuje Slovence iz francosko govoreče Švice in bližnje Francije. Organizira in prireja družabna in kulturna srečanja s poudarkom na slovenskem jeziku in kulturi. Združenje izdaja bilten Ženevske novice, ki izide dvakrat letno. Sodeluje pri Dopolnilnem pouku slovenskega jezika in kulture. Pomaga pri promociji slovenskega jezika in kulture kot so ogledi slovenskega filma, razstave slovenskih likovnih umetnikov, nastopi dramskih in glasbenih umetnikov.

Avtorji razstave in člani združenja