Aktualno

Glasovnice iz tujine

V zadnjih dneh smo bili priča vsesplošnemu medijskemu bombardiranju o možnostih in nevarnostih dvojnega glasovanja. Očitki letijo na račun odločitve Državne volilne komisije (DVK), ki se je odločila, da bodo glasovnice dobili tudi tisti volilni upravičenci, ki zanjo niso zaprosili.

Vsi državljani, ki prebivamo v matični državi, razumemo kot samoumevno, da smo pisno povabljeni na volitve. Samo pomislite kako zelo bi lahko bili zgroženi, če bi Vaš glas odločal o izidu volitev, Vi bi želeli svoj glas oddati svojemu kandidatu, nazadnje pa pravzaprav sploh ne bi mogli glasovati, ker vam enostavno niso poslali vabila. Stvari so s tega vidika videti precej drugačne, kajne?

Svetovni slovenski kongres zato pozdravlja in podpira sklep Državne volilne komisije, da razpošlje glasovnice vsem slovenskim državljanom. Voliti predsednika Republike Slovenije in vrhovnega poveljnika njenih obrambnih sil je diskrecijska pravica vsakega državljana Republike Slovenije, se pravi tudi tistega, ki ne živi v mejah matične države. To načelo izhaja iz 5. in 43. člena Ustave RS, ki je najvišji pravni akt naše države. Čudi nas, da predsedniški kandidati, ki se tako pogosto sklicujejo na poznavanje ustave in zakonov temu vprašanju, po našem mnenju, niso posvetili posebne pozornosti. Pri Svetovnem slovenskem kongresu menimo, da bi to morali storiti, saj pogosto poudarjajo, da želijo zastopati vse državljane Republike Slovenije – torej tudi tiste naše rojake, ki ne živijo v matični državi. Že večkrat smo namreč predlagali, da bi volilne štabe, poleg dkp–jev, organizirali tudi pri slovenskih društvih, katoliških misijah ali drugih slovenskih organizacijah po svetu.

Naloga Državne volilne komisije (DVK) pa je, da poskrbi, da bodo volitve izvedene pravilno, zato Svetovni slovenski kongres s to izjavo poziva vse pristojne, da storijo vse, da se predsedniške volitve izpeljejo tehnično pravilno in v skladu z zakonodajo.

Za Svetovni slovenski kongres:
Franci Feltrin, podpredsednik Slovenske konference SSK