Aktualno

Izjava za javnost ob podelitvi zlatega reda za zasluge organizaciji Slovenska kulturna akcija (SKA)

Na predlog Svetovnega slovenskega kongresa in Slovenske konference SSK je predsednik RS dr. Janez Drnovšek odlikoval z Zlatim redom za zasluge Slovensko kulturno akcijo iz Argentine za ohranjanje slovenske kulturne in narodne identitete, povezovanje slovenskih izseljenih kulturnikov po svetu in za zvestobo vrednotam slovenstva v prelomnem času preteklega stoletja. V imenu vseh sodelavcev in podpornikov Slovenske kulturne akcije je odlikovanje 25. oktobra 2005 sprejel pisatelj Zorko Simčič.
Slovenska kulturna akcija (SKA) je bila ustanovljena 20. februarja 1954 v Argentini. Osnovna je bila z namenom, da pospešuje in posreduje kulturne stvaritve, še zlasti slovenske. Povod za njen nastanek je bila potreba po organizaciji, ki bi povezala in spodbujala kulturno ustvarjalnost naših rojakov v emigraciji. V SKA so tako najprej ustanovili pet osnovnih odsekov, ki se ukvarjajo s specifičnimi kulturnimi področji. V začetku ustanovljenim odsekom (filozofskemu, leposlovnemu, glasbenemu, likovno-umetnostnemu in gledališkemu) je bilo kmalu potrebno dodati še celo vrsto novih.
Med ustanovnimi člani najdemo vrsto uglednih slovenskih kulturnih delavcev rojakov. Med njimi so: Ruda Jurčec, dr Tine Debeljak, Alojzij Geržinič, dr. Marijan Marolt, Ladislav Lenček, Zorko Simčič, dr. Julij Savelli, France Ahčin, Marijan Willempart, dr. Milan Komar, Nikolaj Jeločnik, dr. Stanko Kociper, Bara Remec, dr. Jože Krivec, dr. Vladimir Kos, France Papež, Pavle Verbič, Jože Osana in Stanko Jerebič. Že v prvem letu se je članstvo povzpelo na 160, kasneje pa so se v SKA včlanili tudi številni Slovenci iz zamejstva. Svoje poslanstvo SKA izpolnjuje s spodbujanjem delovanja kulturnih ustvarjalcev, s posredovanjem slovenskih in splošnih kulturnih vrednot, raziskovanjem temeljev slovenske narodne samobitnosti, širjenjem in uveljavljanjem slovenske kulture v svetu.
Februarja 2004 je SKA praznovala svojo bogato 50-letnico obstoja in delovanja. V tem času si je nabrala zavidanja vrednih 178 knjižnih izdaj. S temi izdajami združuje slovenske kulturnike v Argentini z rojaki drugod po svetu, poleg tega pa tovrstna dejavnost ohranja in krepi slovensko narodno skupnost v Argentini. Z izdajanjem revije Meddobje poskuša pokazati identiteto in izrez slovenskega ustvarjalca postavljenega v prelomni čas in razseljenega po vsem svetu. Revija predstavlja vez z domovino, s katero si SKA v zadnjih letih aktivno poskuša navezati še več kakovostnih stikov za sodelovanje. S tem namenom je v Sloveniji pripravila več razstav, dve celo v Narodno univerzitetni knjižnici v Ljubljani. Mag. Andrej Rot in Ted Kramolec sta NUK-u podarila del arhiva SKA. Poleg že omenjenih aktivnosti SKA izdaja tudi mesečno glasilo Glas SKA, ki poroča o dejavnostih organizacije.

Svetovni slovenski kongres Slovenska konferenca SSK
dr. Boris Pleskovič, predsednik mag. Stanislav Raščan, predsednik