Aktualno

Izjava za javnost ob tednu družine

Ob iztekajočem se Tednu družine, ki poteka od 19. do 25. marca, Slovenska konferenca SSK čuti moralno in etično dolžnost, da z izjavo opozori na pomembnost družine v sedanjem svetu in vlogo, ki ga ima družina za ohranitev slovenskega naroda.
Družina je temelj vsake družbe in vsakega naroda, tega tudi najštevilčnejši narodi na svetu ne morejo zanikati. Slovenci smo bogat in uspešen narod, zaradi svojega števila, pa smo prisiljeni še toliko bolj pozorno in skrbno paziti na ta gradnik naše družbe. V preteklem letu je v javnosti in medijih veliko prahu vzdignil predstavljeni osnutek Strategije za dvig rodnosti v Republiki Sloveniji, ki je naletel na številne očitke in nasprotovanja. Slovenska konferenca SSK želi izraziti resno zaskrbljenost nad medijskim prikazom tega delovnega gradiva, ki ga je oblikovalo Ministrstvo za delo, družine in socialne zadeve na eni strani in nad pomanjkanjem konkretnih ukrepov s strani pristojnih organov na tako vitalnem področju naše države z druge strani.
Poleg Ustave, kot temeljnega dokumenta Republike Slovenije, je bilo področje družinske politike in »varovanja« družine kasneje nadgrajeno še s konkretnejšo »Resolucijo o temeljih oblikovanja družinske politike v Republike Sloveniji«, nazadnje pa smo bili priča še polomu »Strategije za dvig rodnosti v Republiki Sloveniji«. Vsi ti dokumenti vsebujejo veliko dobrih stvari, ki pa v dejanskem življenju družine spremenijo zelo malo, saj večinoma ne doživijo svoje konkretizacije v zakonskih in podzakonskih predpisih. Prav »zloglasna« strategija vsebuje vrsto odličnih predlogov, ki pa žal samo na pripravljalnem osnutku, ki je sedaj tako ali tako umaknjen, ne koristijo nikomur.
Porabljeni čas vseh, ki so sodelovali pri pripravi vseh raziskav, porabljeni čas strokovnih svetov pri Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, porabljeni denar za kupe popisanih papirjev raznih analiz in množice idej, ki bi lahko pripomogle k dvigu rodnosti so vredne strahospoštovanja in začudenja vsesplošne slovenske javnosti. Nikar pa ne pozabimo, da namen priprave tovrstnih dokumentov leži vedno v njihovi dejanski realizaciji, saj le tako lahko vpliva na naš življenjski stil.
Slovenska konferenca SSK poziva Vlado Republike Slovenije, da takoj začne z aktivnim javnim dialogom med skupino vladnih strokovnjakov in predstavniki nevladnih organizacij, katerega namen bi bilo iskanje predlogov za reševanje resnega problema slovenskega naroda. Ob tem pa naj Vlada zagotovi tudi začetek izvajanja ukrepov, ki krepijo razumevanje družine kot temeljne človeške vrednote in zagotavljajo družinam prijaznejšo socio-ekonomsko prihodnost.

Danijel Starman, predsednik
Slovenska konferenca SSK

Luka Klopčič, predsednik
Komisija za odlikovanja družin pri Slovenski konferenci