Aktualno

Ob neuresničevanju zaščitnega zakona za Slovence v Italiji

Svetovni slovenski kongres in Italijanska ter Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa so 29. marca 2004 organizirali Večer izza kongresa, ki je bil posvečen problematiki slovenskih rojakov v Italiji. Na večeru so sodelovali predsednik Italijanske konference SSK g. Marjan Terpin, predsednik Slovenske konference SSK mag. Stanislav Raščan, deželni svetnik dr. Mirko Špacapan, javni delavec iz Trsta dr. Rafko Dolhar in javni delavec iz Benečije Dino del Medico.

Predstavniki Slovencev, ki živijo v Italiji so opozorili na neuresničevanje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki je bil že pred tremi leti sprejet v italijanskem parlamentu. Uresničuje se samo tisti del zaščitnega zakona, ki dopušča uporabo enojezičnih osebnih izkaznic na dvojezičnem območju. Ne uresničujejo pa se določila zakona, ki bi omogočala dejansko zaščito slovenske manjšine v Italiji.

Predsednik Republike Italije Carlo Ciampi, bi moral podpisati dekret, s katerim bi pod zaščitni zakon spadalo območje Čedada, Gorice in Trsta, vendar zaradi nasprotovanj, da bi v zaščitni zakon vključili tudi Trst, predsedniški dekret še zmeraj ni podpisan. Predstavniki Slovencev v Italiji so pozvali civilno družbo, predstavnike političnih strank in zainteresirano javnost, da vplivajo na slovensko vlado in predsednika RS dr. Janeza Drnovška, da bi se na meddržavnem nivoju doseglo izvajanje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji v celoti in na celotnem območju, kot ga zakon določa.

Sogovorniki na Večeru izza kongresa so si bili enotni, da bi slovenska vlada morala do določene mere za zaščito svoje manjšine v drugih državah uporabiti načelo recipročnosti. Želijo si, da bi jih tudi na državnem nivoju upoštevali na primeren način in jih sprejeti vsaj na pogovore, saj gre po njihovih podatkih za približno 70 000 Slovencev in njihovih potomcev v Italiji od katerih pa se jih je skoraj polovica odselila v razne države Evrope in širše ter bi lahko celotno slovensko skupnost ocenili na število 150 000.