Aktualno

Pismo županu Zoranu Jankoviču

Svetovni slovenski kongres, ki povezuje svoje konference in podružnice doma in po svetu, se v imenu vsega članstva in kot pravna oseba, ki tudi simbolično predstavlja velik del slovenske civilne družbe doma, pa tudi rojake po svetu in ki deluje od samega začetka samostojne Slovenije, obrača na Vas, gospod župan ljubljanski, da s svojim Mestnim svetom prekličete oziroma odpravite sklep o poimenovanju ene od ljubljanskih ulic ali cest po Josipu Brozu Titu, ki je bil sprejet leta 2009. Ta sklep je žaljiv ne le do tistih, ki so zaradi njegovega totalitarnega režima mnogo trpeli, tisoči pa so bili tudi kruto umorjeni, ampak tudi do današnje demokratične in samostojne Slovenije, članice Evropske zveze.

Poveličevanje, oziroma kultna glorifikacija osebe, ki ima poleg nekaterih pozitivnih dejanj v času svojega dolgotrajnega diktatorskega vladanja s svojo komunistično nomenklaturo in s pomočjo tajne policije zagrešenih nepopisno število zločinov, kaznivih tudi po mednarodnem pravu, ki so jih utrpeli mnogi posamezniki in številne množice, se v naših razmerah jasno kaže kot anahronistični jugokomunistični udar na demokracijo in demokratično sožitje v samostojni Sloveniji.

Zdi se nam nepotrebno, da bi Vam podrobno utemeljevali, zakaj naše odločno zgražanje in zavračanje nepremišljenega sklepa Vaših mestnih svetnikov. Uresničitev Vašega sklepa bi bil velik madež Slovenije pred demokratično Evropo.

S takšnimi dejanji se zgodovine ne da polepšati, pa tudi ne zaustaviti. Razumemo ga kot namen neke skrajne ideološke skupine, ki je izkoristila proceduralno možnost, da narodu in vsej državi vsili svoje razdiralno gledanje.

Svetovni slovenski kongres že skoraj leto dni prejema od svojih organizacij in posameznikov v svetu stalne proteste in zahteve po odpravi škodljivega in sramotnega sklepa o Titovi ulici. Najbolj odločna je slovenska skupnost v Avstraliji, povezana s Svetovnim slovenskim kongresom že od njegove ustanovitve. Lani spomladi smo od tam prejeli protestno pismo z obsodbo omenjenega sklepa in zahtevo po njegovi odpravi, podpisal ga je Peter Velušček.

Tega, in tudi druge proteste, smo obravnavali na več sejah sveta in upravnega odbora Svetovnega slovenskega kongresa. Na lanskem IX. tradicionalnem vseslovenskem srečanju v Državnem zboru smo ob prisotnosti ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu protest iz Avstralije, skupaj z našo podporo, javno predstavili zadevni Komisiji oziroma parlamentu.

To pot se obračamo neposredno na Vas, gospod Župan, ki ste kot prvi človek v slovenski prestolnici Ljubljani odgovorni za ta zgodovinski spodrsljaj, v katerem ne vidimo kako pobalinsko ali milo rečeno zanesenjaško dejanje, ampak strateški poskus, kako na licemerski način pod raznimi pretvezami in z nestvarnimi izgovori skriti dejansko željo po restavraciji preživele jugotitoistične totalitaristične miselnosti in da bi dali Ljubljani zunanji videz, da se ni nič spremenilo.

Spoštovani gospod župan! Zahteve naših rojakov po svetu, med njimi so tisti, ki so leta 1991 mnogo naredili za priznanje in ugled samostojne Slovenije, so tudi naše zahteve. Kot ljubljanskega župana Vas pozivamo, da sledite željam, pričakovanjem in – zahtevam velike večine Slovencev in državljanov Slovenije ter sporno poimenovanje ulice umaknete in poiščete ustrezno ime za ljubljansko ulico, ki bo izražalo duh slovenstva in ne bo zgodovinskopolitično oporečno. V kolikor se boste odločili za to dejanje Vam bomo z veseljem pomagali s konkretnimi predlogi ulice.

S spoštovanjem,

Boris Pleskovič, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa