Aktualno

Slovenski spomeniki na Koroškem - od kamnitih plošč do krajevnih napisov

V soboto, 10. septembra 2011, smo se s polnim 50 sedežnim avtobusom odpravili na študijsko pot na Koroško, poimenovano »Slovenski spomeniki na Koroškem – od kamnitih plošč do krajevnih napisov«. Tako smo obiskali zgodovinske kraje zibelke slovenstva ter se soočili z manjšinsko sedanjostjo. Izlet je strokovno vodil gospod Janez Stergar iz Inštituta za narodnostna vprašanja ZRC SAZU.

Po odhodu iz Ljubljane v zgodnjih jutranjih urah nas je pot najprej popeljala skozi ljubeljski predor, mimo Borovelj in Vetrinj. Prvi postanek je bil v Hodišah, kjer smo si ogledali cerkev s staroslovenskima ploščama. Nato smo se napotili na Otok ob Vrbskem jezeru in obiskali dve srednjeveški cerkvi, ki stojita na polotoku ena ob drugi, ter zanimivo pokopališče s kovanimi križi.

Vožnjo smo nadaljevali mimo zahodnega roba Celovca, skozi Krivo Vrbo. Ustavili smo se v Možberku in si ogledali cerkev s ploščo v spomin Urbanu Jarniku. V tej cerkvi je imel blaženi Anton Martin Slomšek svojo znamenito pridigo o pomembnosti ohranjanja materinega jezika.

Nato smo nadaljevali pot in se ustavili pri Sv. Petru na Gori, kjer nas je pričakal Teodor Domej in prevzel strokovno vodstvo za ta del izleta. Pot nas je naprej peljala na Krnski grad in Gospo Sveto, ogledali pa smo si tudi Vojvodski prestol. Naslednja točka našega strokovnega izleta pa je bila obisk Celovca. Tam smo se za daljši čas ustavili in imeli kosilo v prostorih Mohorjeve družbe. Sprehodili smo se skozi središče mesta in obiskalo dvorano grbov s knežjim kamnom.

Nadaljevanje vožnje je potekalo skozi Škocjan, mimo Klopinjskega jezera, kjer smo zaradi okvare na avtobusu bili prisiljeni k daljšemu postanku. Zadnja točka v programu je zato bila okrnjena in se v Železni Kapli nismo ustavili. Kljub zapletom smo izredno bogat in naporen dan zaključili z srečno vrnitvijo domov.