Aktualno

Večer s prof. dr. Vladimirjem Kosom

V okviru Večerov izza Kongresa smo v četrtek, 10. oktobra 2013, ob 18.00 uri pripravili pogovor s prof. dr. Vladimirjem Kosom iz Japonske, ki vstopa v 90. leto življenja. V začetnem pozdravu je predsednik Svetovnega slovenskega kongresa med drugim povedal, da je SSK dr. Vladimirja Kosa, ki ga nekateri kritiki ocenjujejo za največjega še živečega pesnika slovenske emigracije, predlagal za Prešernovo nagrado.

Prof. dr. Vladimir Kos se je rodil 2. junija 1924 v Murski Soboti, pesmi pa je začel pisati že v klasični gimnaziji v Mariboru. Po drugi svetovni vojni je emigriral in končal študij teologije in doktorat v Rimu. Po pripravah na misijonarsko delo na Irskem je pred petdesetimi leti odšel za misijonarja na Japonsko. Tam je delal kot profesor na jezuitski univerzi Sofia v Tokiu in med brezdomci ter otroci brez staršev v zavetišču predmestja Tokia imenovanem Adači-ku. Je najvidnejši predstavnik izseljeniške religiozne poezije, najbolj poznan po tem, da je izdal edino do sedaj natisnjeno slovensko knjigo na Japonskem »Dober večer Tokio« leta 1961.

Večina njegovih pesniških zbirk je izšla pri Slovenski kulturni akciji v Argentini, v domovini pa je do sedaj izšlo trinajst pesniških zbirk, med njimi: »Cvet, ki je rekel Nagasaki«, »O voda, zrak, svetloba«, »Med novim nebesom in staro zemljo«, »Češnje, kamelije, bori«, »Temnogozdni akordi«, »Tebi sirota Slovenija tisoč in verz«. V Sloveniji sta izšli tudi dve zbirki njegovih esejev: »Eseji z japonskih otokov« in »Filozofija naš vsakdanji kruh«.

Pogovor z dr. Kosom je oblikoval in vodil dr. Stanislav Raščan, ki je predstavil pesnika in tudi njegov opus. Predstavitev je še dodatno popestril s prebiranjem posameznih pesmi avtorja, to pa potem navezal na vprašanje, ki ga je zastavil dr. Kosu. Kljub zelo obsežnemu opusu in zavidljivi starosti pa je pesnik še vedno poln idej n načrtov. Njegova najnovejša zbirka, Pesmi ob tihomorskih valovih, je izšla v letošnjem letu (2013), sedaj pa že načrtuje naslednjo. Po ugodnih cenah so bile na voljo tudi nekatere pesniške zbirke, ki jih je dr. Kos z veseljem tudi lastnoročno podpisal. Prijetnemu pogovoru z našim rojakom, ki živi in dela na Japonskem je prisluhnilo več kot 70 obiskovalcev.