Aktualno

Večeri izza Kongresa 2009

Predstavitev knjige: Velika knjiga o pravični meji v Istri

3. decembra 2009 smo gostili pisatelja Franeta Goljevščka iz Izole, ki nam je predstavil svoje novo delo z naslovom Velika knjiga o pravični meji v Istri. Knjiga je rezultat več kot desetletje trajajočega raziskovanja, zbiranja in zapisovanja objavljenih dejstev. Avtor Frane Goljevšček v knjigi prikazuje znana, predvsem pa zamolčana ozadja o pravični meji v Istri. Delo je tako pomemben zapis in sporočilo, ki naj seznani širšo javnost in slovenske politike o problematiki razmejitve na tem delu južne meje. Večer, ki se je navezoval na aktualno problematiko reševanja mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško, so zaznamovala številna vprašanja, ki so jih obiskovalci večera postavljali gostu, le-ta pa je nanje odgovarjal z izrednim zgodovinskim spominom, široko humanistično razgledanostjo in dobrim političnim uvidom v realne možnosti reševanja situacije.

Predstavitev knjige: Finding Slovenia: A Guide to Old Europe's New Country

Prostore SSK je 24. septembra 2009 obiskala Amričanka slovenskega rodu Jacqueline Stewart Widmar, ki nam je predstavila svojo najnovejšo knjigo Finding Slovenia: A Guide to Old Europe’s New Country. Večer je bil polno obiskan, udeležili so se ga tako mlajši kot starejši obiskovalci. Začeli smo ga s slovensko narodno pesmijo, v katerem sta nastopila sopranistka Janja Hvala in koncertni harmonikar Jernej Valant z Bleda. Večer smo nadaljevali s predstavitvijo knjige, ki ima značaj turističnega vodnika za tujce. Knjigo odlikuje strnjen, a odličen prikaz geografskih, zgodovinskih, kulturnih in etnoloških značilnosti Slovenije, podkrepljen z vrhunskimi fotografijami. Avtoričino pisanje zaznamujejo navdušenje nad Slovenijo, vrednote svobode in demokratičnosti ter pristen optimizem, ki jih je prenesla tudi na zbrane poslušalce. Predstavitev knjige je bila strnjena, a zanimiva, še posebej zanimivi in spodbudni pa so bili tudi odgovori avtorice na naša vprašanja ob koncu večera. Eden izmed njenih nasvetov, ki je govoril o tem, v katero smer naj se Slovenija razvija, se je glasil: »Protect and preserve!«, tj. zaščitite in ohranite lepote slovenske narave in družbe. S to iskreno mislijo smo zaključili večer.

Kaj Slovenci terjamo? – poklon Matiji Majerju Ziljskemu

V sredo, 20. maja 2009, je Svetovni slovenski kongres v sodelovanju z Domom sv. Jožefa iz Celja, Mohorjevo družbo iz Celja in Občino Celje pripravil slavnostno akademijo ob 200-letnici rojstva duhovnika, etnologa in narodnega buditelja Matije Majarja Ziljskega. Prireditev se je pričela s poklonom spominskemu obeležju na železniški postaji v Celju, nato pa nadaljevala s slavnostno akademijo, ki je potekala v celjskem Domu sv. Jožefa. V kulturnem programu so nastopili Teharsko gledališče Celje, Komorni moški zbor Celje in citrarka Špela Majcen, poleg tega pa smo odprli razstavo Valentina Omana z naslovom Platna. Osrednji govornik akademije Kaj Slovenci terjamo je bil naš član zgodovinar dr. Stane Granda.

Predstavitev Založbe Mladika iz Trsta

Na drugem večeru izza kongresa se nam je 23. aprila 2009 predstavila založba Mladika iz Trsta. Na predstavitvi so sodelovali Marij Maver, Nadia Roncelli, Jurij Paljk in Evelina Umek, avtorica knjige o Marici Nadlišek Bartol, kateri je bil posvečen del večera.

Založba Mladika je nastala ob istoimenski reviji, ki je začela izhajati leta 1957 v Trstu. Danes deluje kot zadružno podjetje in poleg mesečne revije izdaja od 10 do 20 naslovov letno. S svojimi deli je založba prisotna tako na slovenskem kot tudi na italijanskem knjižnem trgu, kjer prevzema vlogo posrednika med obema kulturama. Večer je bil zanimiv in na visoki strokovni ravni.

Na fronti slovenstva v Reziji

Na prvem Večeru izza kongresa v letu 2009 je 11. marca 2009 nastopila Luigia Negro, predsednica Kulturnega društva Rozajanski dum, ki je predstavila življenje in delo Rezijanov. Številni obiskovalci večera so lahko v zanimivem pogovoru iz prve roke izvedeli, kaj pomeni biti Slovenec v Reziji in pred kakšne izzive ga danes to postavlja. Prireditev je vodil Rudi Merljak. V znak podpore in hvaležnosti za trud pri ohranjanju in oživljanju slovenstva v Italiji smo člani SSK Luigii Negro podarili priznanje in zlatnik Svetovnega slovenskega kongresa.

.

.

.