V petek, 20. junija, je v dvorani Hotela Perla v Novi Gorici potekala poslovna konferenca »Posluj s Slovenci in zmaguj!«. Dogodek so v sodelovanju pripravili: Svetovni slovenski kongres, Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) in Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu. Osrednji namen dogodka je bilo vzpostavljanje neposrednih poslovnih stikov in izmenjavi izkušenj med udeleženci iz Slovenije in tujine.
Uvodoma je bila predstavljena Slovenska globalna poslovna povezava (SGPP) – nova platforma, ki deluje kot stičišče znanja, izkušenj in poslovnih priložnosti med Slovenijo in slovensko poslovno skupnostjo po vsem svetu. Prvi tematski sklop konference z naslovom »Globalni trendi in priložnosti za podjetnike« je vodil dr. Boris Pleskovič. Kot govorniki so nastopili Jernej Adamič iz Nizozemske, Peter Ahčin iz Izraela, Igor Cesarec iz ZDA, John Doma iz Kanade in Marko Petelin iz Italije.

Jernej Adamič iz Nevajen Capital je izpostavil, da se marsikatera država EU v zadnjem obdobju nahaja v času redifiniranja svojih strateških usmeritev. To načeloma niti ni tako problematično, je pa priporočljivo, da države dobro določijo svoje cilje in jih kar čim hitreje začnejo zasledovati. Slovenija nima izdelane identitete akcijskega načrta, ki bi služila kot konkurenčna prepoznavnost. Peter Ahčin vidi priložnost za Slovenijo v t.i. »deep tech« invoacijah v energetiki. Pri tem je seveda prednost v povezovanju podjetij, ki se ukvarjajo z enako dejavnostjo v enotno večje podjetje. Kot primer je navedel primer HSE, ki je 18 proizvajalcev vodika povezalo v enoten konzorcij. Igor Cesarec je opozoril na razmah umetne inteligence, ki ima celo potencial za novo industrijsko-digitalno revolucijo. Tako kot se je to zgodilo v industrijski revoluciji, lahko vzpon umetne inteligence pomeni ukinitev nekaterih poklicev, na drugi strani pa odpira nove priložnosti. John Doma je opozoril na skoraj globalno destabilizacijo podjetij zaradi globalnih konfliktov in dvigovanja carinskih stopenj s strani ZDA. V Kanadi je približno 20 slovenskih podjetij, ki imajo zaradi carinske stopnje oteženo poslovanje. Vendar v prihodnosti pričakuje stabilizacijo razmer in upa, da se bodo carinske stopnje čim prej vrnile na vsaj zmerno stopnjo. Marko Petelin iz tržaškega podjetja Interdata vidi prihodnost v umetni inteligenci. Umetna inteligenca bo bolj ogrozila poklicna področja, ki zahtevajo manj izobrazbe ali niso povezane s tehnologijo.
Veliko priložnosti se odpira na področju razvoja in uporabe umetne inteligence. Pri tem se je potrebno zavedati, da je infrastruktura za razvoj umetne inteligence v Evropi neprimerno šibkejša od Kitajske ali ZDA. Slovenija za konkurenčnost na trgu potrebuje jasno izdelane t.i. »value propostions« – torej kako na svoj edinstven način služi potrošniku in kako se na tržišču razlikuje od svojih tekmecev. Na področjih, ki so povezana ali vključujejo umetno inteligenco je Slovenija lahko uspešna, če se bodo podjetja med seboj povezovala in sodelovala ter iskala nišne rešitve na globalnih trgih.
Sledili sta še okrogli mizi »Pomen mreženja v poslovnem svetu« in »Moč podjetnic – Podpora in povezovanje v globalnem okolju«, nato pa se je dogodek v Novi Gorici prelil med druge spremljajoče dogodke srečanja Dobrodošli doma. Poslovne konference se je udeležilo približno 200 ljudi.
Spodaj objavljamo video posnetek pozdravnih nagovorov in tematskega sklopa »Globalni trendi in priložnosti za podjetnike«. Vabljeni k ogledu.